Pozerajte si obrázok a objavujte jeho krásu, stavbu a atmosféru miesta. Na páse sa pohybujete šípkami Postupne klikajte na ikonky V okne sa Vám rozbalia fotky, ku ktorým sa Vám spustí hlasová nahrávka. Ak si chcete čítať text, kliknite na
Človek staval mosty od nepamäti. Spolu s prvými primitívnymi obydliami z konárov stromov a listov, staval aj prvé mosty a lávky. Prvé osídlenia vznikali vždy najmä pri vodných plochách, potokoch a riekach, lebo voda je nevyhnutnou súčasťou existencie ľudstva. Ak sa chceli ľudia premiestňovať z jedného brehu rieky na druhý, vytvorili si z kmeňov stromov prvé premostenia.
Mohlo sa to ale udiať až vtedy, keď sa v Starom Egypte vynašiel oblúk, ktorý sa začal využívať aj pri výstavbe mostov z kameňov. Najmä starí Rimania začali oblúk využívať v staviteľstve, kde murovacou technikou pomocou kamenných blokov začali stavať krásne mosty. Keďže Rímska ríša bola veľmi rozsiahla, bolo prirodzené, že Rimania budovali cesty, aby sa mohli presúvať po území svojej ríše a začali stavať aj prvé veľké kamenné mosty cez rieky. Vďaka mnohým rekonštrukciám starých rímskych kamenných mostov, sa mnohé z nich zachovali až dodnes. A my vám niektoré z nich teraz predstavíme.
Jedným z najznámejších kamenných mostov vo svete bol postavený v Ríme. Tento most dal postaviť cisár Hadrián a bol dokončený v roku 174 n.l. Most navrhol sám cisár Hadrián a chcel ním spojiť oba brehy rieky Tibery, keďže na jednom z brehov sa nachádzalo jeho mauzoleum, tzv. Anjelský hrad.
Most bol počas svojej histórie mnohokrát poškodený a niekoľkokrát dokonca zničený prudkou povodňou. Prvé zmienky o moste na tomto mieste pochádzjú už z roku 996. Bol postavený z dreva a v roku 1117 ho zničilia povodeň. Postavili ho znovu, tentokrát z odolnejšieho kameňa, ale žiaľ aj tento bol zničený pri povodni v 13. storočí. Základy dnešného mosta, na ktorom neskôr vyrástli jeho typické obchodíky, boli postavené znovu v roku 1345 a stoja dodnes.
V roku 1442 bol celý most obsadený obchodníkmi s mäsom. Určite si viete predstaviť, ako to na moste vyzeralo. S tým spravil poriadok veľkovojvoda zo slávneho Talianskeho rodu Medici, ktorý pre zvýšenie prestíže a čistoty zakázal prevádzkovanie mäsiarstiev na celom moste. Odvtedy sú tu len obchodíky so striebrom a zlatom, zlatníci a šperkári, ktorí na ňom prevádzkujú svoje malé obchodíky do dnešných čias.
Vitajte v Ríme!
Vitajte vo Florencii!
Vitajte v Luzern!
Vitajte v Prahe!